Zrozum zdrowie: jak żyć długo i dobrze?

0
Rate this post

Na początku roku, w pierwszych miesiącach, jest to moment, w którym wielu stara się żyć lepiej, porzucić złe nawyki, uprawiać sport i poprawić swój stan zdrowia. Jednak często zaangażowanie staje w martwym punkcie, w obliczu wiedzy i motywacji, zatrudnienia i codziennej rutyny. A może w przypadku porażki warto to pytanie odłożyć na kolejny rok?

Czy umiemy dbać o nasze zdrowie?

Umiejętności jest stopień, w jakim dana osoba jest w stanie uzyskać, przetwarzać i zrozumieć podstawowe informacje na temat zdrowia i usług medycznych, aby odpowiedzialnie podejmować decyzje.

Zasadniczo jest to umiejętność rozumienia, krytycznej oceny i wykorzystywania dostępnych informacji w celu dbania o swój stan zdrowia i jakość życia.

Badanie ryzyka 10 lat umierania z powodu chorób sercowo-naczyniowych pokazuje, że wiodący pracownicy mają wyższy poziom stresu, z kolei niższy poziom pracowników to więcej złych nawyków. Ryzyko dla obu grup są takie same, różnią się tylko ryzyko czynniki wpływające na chorobę. Zauważono również, że mężczyźni są bardziej optymistyczni w ocenie swojego zdrowia. Jesteśmy na dobrej drodze do zdrowego społeczeństwa, wciąż mamy wiele do zrobienia. Jednak z Europy średnia wciąż pozostaje w tyle.

Czy umiemy dbać o nasze zdrowieZ troską i miłością do siebie

Nie ma jednej, konkretnej formuły, jak dbać o siebie i żyć długo. Zadbać o swoje zdrowie każdy musi samodzielnie. Praca non stop nie jest dobra dla naszego zdrowia. Koniecznie znajdź chwilę czasu dla siebie. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć, ale można przegapić moment, w którym dzięki profilaktyce można zapobiec problemom zdrowotnym.

Często ludzie zaczynają dbać o swoje zdrowie pod wpływem strachu – w obliczu poważnych problemów zdrowotnych swoich bliskich. W dłuższej perspektywie, jednak ważniejsza jest stała, troskliwa opieka i czujność o swoje zdrowie. Te obawy powinny być oparte na miłości i szacunku dla siebie, a nie strachu, którego impuls jest krótkotrwały. Możemy wiele zrobić dla naszego zdrowia, zmniejszając potencjalne ryzyko choroby. Podstawa jest prosta – raz w roku przeprowadzaj kontrole zdrowia!

Medycyna prewencyjna to pojęcie imienne – indywidualny plan i podejście do każdej osoby, opierając się na wcześniejszych doświadczeniach i biorąc pod uwagę istniejący stan zdrowia. Kamieniem węgielnym medycyny prewencyjnej są testy genetyczne, które pozwalają na terminowe wykrywanie i zmniejszanie chorób, możliwości rozwoju, jeśli nie są szczegółowo świadomi członków rodziny, dokumentacji medycznej.