Zdrowie: dbanie o siebie nie jest egoizmem

0
Rate this post

Nastawienie do zdrowia dla nas jest mniej istotne niż dalekosiężne plany, praca czy pokusy, z którymi na co dzień mamy do czynienia. Dodatkowo dużo częściej zwracamy uwagę na innych, aniżeli na swoje zdrowie, albo po prostu kieruje nami lenistwo. Każdy z nas powinien nauczyć się utrzymywać równowagę w codziennym życiu – zarówno jeśli chodzi o dbanie o siebie, jak i innych.

Nasze nawyki zdrowotne są niebezpieczne – że w życiu codziennym dbanie o siebie odkładamy na bok, ponieważ wydaje nam się ważniejsze, aby dbać o innych i wykonywać swoją prace. 

Na sobie skupiamy się za późno

Co oznacza dbanie o siebie? Światowa Organizacja Zdrowia definiuje to w następujący sposób: “co ludzie, rodziny i grupy społeczne powinny zrobić, aby poprawić zdrowie, uniknąć choroby, a także przywrócić zdrowie.” A to oznacza, że każdy z nas musi wziąć udział w swoim leczeniu, musi być kompetentny i odpowiedzialny nie tylko za swoje, ale i za nasze zdrowie.

I chociaż ludzie dobrze znają zasadę: “najpierw maska tlenowa dla siebie, a następnie pomaganie innym”, w życiu codziennym jej nie praktykują i myślą, że dbanie o siebie i swoje samopoczucie na pierwszym miejscu jest równoznaczne egoizmem. 14% ankietowanych przyznaje, że dbając o siebie czuje się winna. Naturalne jest, że kochamy rodzinę i przyjaciół bardziej niż siebie – dla nas ważne jest dbanie o swoich bliskich, a o siebie na szarym końcu. W rezultacie w codziennym pośpiechu często zwracamy uwagę na swoje zdrowie z opóźnieniem, a jedna trzecia ankietowanych zaczyna być leczona tylko wtedy, gdy choroba nie pozwala już na wykonywanie codziennych obowiązków.

Na sobie skupiamy się za późnoWażne jest, aby się nie poddawać

Nie ma wątpliwości: aby człowiek mógł osiągnąć cel – niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, nawyki czy aktywność fizyczną – musi przede wszystkim jasno zrozumieć, co mu to da i co może!

Nie zdajemy sobie sprawy z wielu rzeczy. Badanie pokazuje, że 37% pali, z czego 22% co najmniej raz dziennie. Z tego nawyku należy jak najszybciej zrezygnować. Niestety, ale palenia papierosów próbował prawie każdy, niektórzy szybko rezygnują, a dla niektórych jest to nałóg na całe życie. Podczas rezygnacji z palenia papierosów należy się wykazać nie lada wolą. Ważne jest to, aby się nie poddawać.

Obecnie często ciężkie choroby są diagnozowane za późno, ponieważ ludzie odwiedzają lekarza późno. Jak tylko pojawią się jakiekolwiek objawy choroby, konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą. Nie bój się lekarza – pacjent jest aktywnym uczestnikiem procesu leczenia, który szczerze mówi i odważnie zadaje pytania, a także w życiu codziennym dba o zbilansowaną dietę i aktywny tryb życia.

Bardzo często słyszymy też, że nie ma odpowiedniego lekarza. W wielu przypadkach spotkać się możemy z nieodpowiednim podejściem specjalisty, a to demotywuje nas do systematycznych badań. Pacjent ma prawo wiedzieć i lekarz powinien zrobić wszystko, aby mu przedstawić pełen obraz sytuacji oraz postawić odpowiednią diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie. Pacjent musi wiedzieć, bo dopiero wtedy zacznie więcej myśleć i dbać o siebie i swoje zdrowie.

Zmień swoje nawyki!

Każdy nawyk zmiany ważne jest, aby uświadomić sobie problem, znaleźć motywację i najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Pomoże to nie poddawać się i zmienić styl życia na dłuższą metę.

Najpierw poznaj swoje ciało i swoje potrzeby. Następnie zmień swoje nawyki żywieniowe i swój styl życia – zacznij więcej spacerować, wysypiaj się, stosuj suplementy diety, które pozwolą Ci na utrzymywanie odpowiedniego poziomu witamin i minerałów w Twoim organizmie. Dodatkowo także badaj się regularnie, bo regularne badania to podstawa w dbaniu o swój organizm!Zmień swoje nawyki

***

PRZYZWYCZAJENIA NIE ŚWIADCZĄ O TYM, ŻE DBAMY O SIEBIE

  • 65% dodaje sól do posiłku (z czego 15% robi to od razu, bez spróbowania smaku potrawy)
  • 49% ma nadwagę (BMI = 25-29,9) lub otyłość (BMI = > 30)
  • 48% dodaje co najmniej łyżkę cukru do herbaty lub kawy
  • 37% pali (22% z nich robi to co najmniej raz dziennie)
  • 21% zjada pieczone kilka razy w tygodniu

DBANIE O SIEBIE NIE JEST PRIORYTETEM I POWODUJE POCZUCIE WINY

  • 51% uważa, że ważne jest przede wszystkim dbanie o bliskich, a następnie o siebie. Dla siebie czasu często nie posiadamy.
  • 47% jest przekonanych, że dbanie o siebie jest zasadą dobrego samopoczucia
  • 14% zauważyło, że dbanie o siebie, a nie innych, odczuwa poczucie winy, ponieważ uważa, że dbanie o siebie jest egoizmem
  • 11% przede wszystkim myśli o zdrowiu swoich bliskich, a nie o sobie
  • 9% uważa, że dbanie o siebie jest bardziej odpowiednie dla kobiety. Mężczyzna tego nie potrzebuje, bardziej troszczy się o rodzinę
  • 4% w ogóle nie wie, że istnieje samoopieka
  • 4% uważa, że dbanie o siebie jest sztucznie wymyśloną konstrukcją dla tych, którzy nie mają nic do roboty

CO NAJCZĘŚCIEJ ROBISZ, GDY ODCZUWASZ PIERWSZE OBJAWY PRZEZIĘBIENIA?

  • 61% sama/sam wie, jak sobie pomóc (szuka informacji w Internecie, w domowej apteczce są rezerwy na natychmiastowe leczenie itp.)
  • 18% nic nie robi i zaczyna się leczyć po presji otoczenia (rodziny, kolegów lub innych)
  • 16% udaje się do lekarza, gdy choroba nie pozwala już na wykonywanie codziennych obowiązków
  • 5% natychmiast udaje się do lekarza lub farmaceuty