Za wysoki poziom cholesterolu. Powinniśmy się martwić?

0
Rate this post

Twoje badanie krwi wykazało wysoki poziom cholesterolu (zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi). Co masz na myśli? Powinieneś być zaniepokojony? Co możesz z tym zrobić? Chodźmy spotkać się z tym “łamaczem serc”.

Aby zrozumieć, czym jest cholesterol:

Zrehabilitujmy cholesterol, ponieważ jest to substancja niezbędna do życia. W rzeczywistości, w normalnych dawkach, uczestniczy w produkcji mózgu, serca i komórek skóry, itp., niektórych hormonów, w tym hormonów płciowych, oraz w syntezie witaminy D niezbędnej do wiązania wapnia na kościach. Ale uważaj: jest cholesterol i cholesterol.

Cholesterol całkowity we krwi, który jest transportowany jako lipoproteiny, jest sumą cholesterolu HDL (High Density Lipoprotein) lub “dobrego cholesterolu” i cholesterolu LDL (Low Density Lipoprotein) lub “złego cholesterolu”.

Lipoproteiny LDL są odpowiedzialne za transport i dystrybucję cholesterolu do wszystkich komórek w organizmie. W nadmiarze sprzyjają powstawaniu płytki miażdżycowej (miażdżycy). Jeśli chodzi o HDL, są one korzystne, ponieważ idą w odwrotną stronę, dbając o nadmiar cholesterolu w komórkach w kierunku wątroby. Dlatego lipoproteiny HDL chronią zdrowie sercowo-naczyniowe.

Zbyt niski poziom cholesterolu HDL lub zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL naraża na ryzyko choroby wieńcowej serca.

Co wpływa na poziom cholesterolu?

  • Czynniki genetyczne, takie jak rodzinna hipercholesterolemia (dość rzadkie);
  • Niezrównoważona dieta z nadmiernym spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • Dietetyczne spożycie cholesterolu. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że większość cholesterolu w naszym organizmie jest produkowana przez wątrobę;

Poszczególne warianty. Jeśli dla niektórych osób dieta bogata w cholesterol indukuje mechanizmy regulacyjne do walki z nadmiernym wzrostem poziomu cholesterolu we krwi, dla innych znacznie trudniej jest samoistnie zrównoważyć syntezę cholesterolu w wątrobie i spożycie.

Co wpływa na poziom cholesteroluJaki jest idealny poziom cholesterolu?

Idealny poziom cholesterolu dla kobiet i mężczyzn wynosi od 1,80 do 2 g/l. Należy go jednak różnicować w zależności od wieku i płci, ale także w zależności od poziomu cholesterolu HDL (= dobry cholesterol) i trójglicerydów. Należy zauważyć, że kobiety mają lepszy poziom cholesterolu LDL (= zły cholesterol) niż mężczyźni, ponieważ są chronione przez swoje hormony aż do menopauzy.

Aby zdecydować, co należy zrobić, należy przyjrzeć się poziomowi cholesterolu LDL i dowiedzieć się, czy istnieją jakieś czynniki ryzyka. Na przykład, jeśli nie ma zagrożenia, poziom LDL powinien być niższy niż 2,2 g/l. Z drugiej strony, w przypadku zawału serca w wywiadzie i cukrzycy typu 2, poziom LDL musi być niższy niż 1,6 g/l.

Ryzyko związane z wysokim poziomem cholesterolu

Poziom cholesterolu jest uznawany za dopuszczalny między 2 a 2,50 g/l i za wysoki powyżej 2,50 g/l. Hipercholesterolemia jest chorobą stulecia, ponieważ według Tygodniowego Biuletynu Epidemiologicznego nr 31 z 24 września 2013 r. 1 osoba na 5 we Francji jest dotknięta tą chorobą. Według danych Health Canada, ponad 40% Kanadyjczyków w wieku od 20 do 79 lat ma całkowity poziom cholesterolu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Ale czy nadmierny poziom cholesterolu jest powodem do obaw?

Nadmiar cholesterolu odkłada się w ścianach tętnic, zwłaszcza serca, co powoduje ich zatkanie, zmniejsza dopływ krwi do mięśnia sercowego (angina) i sprzyja powstawaniu skrzepu (= zakrzepicy), który powoduje zawał serca. Hipercholesterolemia jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej wraz z paleniem tytoniu i wysokim ciśnieniem krwi, ale … może być odwracalna.

Należy pamiętać, że 1% spadek cholesterolu zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe o 2%! Nie ma potrzeby wpadania w panikę, ale konieczna jest interwencja poprzez naukę kontroli poziomu cholesterolu całkowitego, jak również HDL i LDL we krwi. Ryzyko związane z wysokim poziomem cholesterolu

Zmniejszyć zły poziom cholesterolu, zwiększyć dobry poziom cholesterolu

Celem jest zatem obniżenie poziomu “złego cholesterolu”, gdy jest on wysoki, przy jednoczesnym uniknięciu obniżenia “dobrego cholesterolu”. Aby uregulować swój profil lipidowy, niezbędna jest wtedy zmiana nawyków żywieniowych. Do twoich widelców!

  1. Zacznij od zmniejszenia ogólnego spożycia tłuszczu bez jego eliminacji;
    Wystarczy skorygować nadmierne spożycie żywności bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe (masło, sery, wędliny, tłuste mięsa, ciasta dostępne w handlu…), które mają niefortunną tendencję do podwyższania złego cholesterolu, a nie drastyczne ograniczenie;
  2. Ograniczyć stosowanie tłuszczów do gotowania. Używaj olejów żaroodpornych, takich jak oliwa z oliwek czy olej z orzeszków ziemnych, ale najlepszą rzeczą jest gotowanie bez tłuszczu. Odkryj na nowo przyjemność z papilotów, gotowania w woku, itp…
    Rewitalizacja tłuszczów nienasyconych poprzez codzienne spożywanie margaryny roślinnej o gwarantowanej zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych i wzbogaconej o witaminy A i E (ochronne) na surowo lub do gotowania.
  3. Do przyprawiania surowych warzyw można wybrać olej rzepakowy (canola), oliwkowy, kukurydziany lub słonecznikowy, ponieważ jest on znany jako bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe o korzystnym wpływie na poziom cholesterolu. Regularnie je zmieniać, aby zróżnicować spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych;
    Ograniczenia dotyczące żywności bogatej w cholesterol, takiej jak jaja, podroby, masło lub mleko pełne, są znacznie mniejsze niż te poprzednie zalecenia;
  4. Tłuszcze to nie wszystko. Niektóre produkty spożywcze, takie jak jabłka, owoce oleiste (orzechy, orzechy laskowe, migdały)1 , warzywa, rośliny strączkowe itp. mają korzystne działanie ochronne na profil lipidowy ze względu na obecność przeciwutleniaczy takich jak witamina C, polifenole, karoteny, rozpuszczalne włókna.