Wszystko o grypie

0
Rate this post

Dreszcze, bóle, gorączka i ból głowy… a jeśli to grypa ? Atakując układ oddechowy, ta infekcja wirusowa ma wpływ na całe ciało, do tego stopnia, że przybijasz się do łóżka przez 3-7 dni. Ale może być znacznie poważniejsza i co roku prowadzi do licznych zgonów wśród osób starszych i słabych.

Korzystaj z bezpłatnej szczepionki, która nadal jest najlepszą obroną przed chorobą. Dowiedz się o objawach, zapobieganiu i leczeniu wirusa grypy (grypy).

Najważniejsze informacje o grypie

Grypa ( lub grypa) to infekcja wywołana przez wirusa atakującego układ oddechowy i rozprzestrzeniającego się po całym ciele. Nie mylić z przeziębieniem, które trwa od 3 do 7 dni. Epidemie zwykle zaczynają się od listopada i znikają w lutym-marcu. Uważana za łagodną, ta infekcja może prowadzić do poważnych powikłań i śmierci u najbardziej delikatnych osób. Najlepsze zapobieganie opiera się na corocznych szczepieniach i środkach ograniczających rozprzestrzenianie się epidemii.

Jak leczyć grypę ?

Leczenie grypy sezonowej łączy odpoczynek, nawodnienie i przyjmowanie leków w celu złagodzenia objawów (przeciwgorączkowych w przypadku gorączki…). Sugeruje się, że skrócenie czasu trwania objawów i pojawienie się powikłań, stosowanie leków przeciwwirusowych powinno być bardzo wczesne i nadal ograniczone do bardzo delikatnych osób. Naturalne rozwiązania mogą również pomóc ci lepiej tolerować grypę.

Najważniejsze informacje o grypieSzczepienia przeciw grypie

Grypa jest często powszechna, ale każdego roku powoduje wiele zgonów. Jeśli masz więcej niż 65 lat lub masz przewlekłe schorzenia, możesz skorzystać z bezpłatnej szczepionki, najlepszej ochrony przed infekcją. W przypadku innych, zwłaszcza dzieci, kwestia przydatności szczepień jest nadal przedmiotem dyskusji.

Szczepienia muszą być odnawiane co roku, ponieważ wirus stale zmienia kształt.

Grypa u osób starszych

W żadnym wypadku nie jest to łagodna choroba, skutki grypy mogą być dramatyczne dla osób starszych lub osłabionych. Prawie wszystkie (90 %) zgony z powodu grypy dotyczą osób w wieku powyżej 65 lat.

Najlepszym sposobem ochrony przed tym wirusem pozostaje bezpłatne szczepienie dla osób starszych i słabych. Uważaj, jest skuteczny tylko po 10-15 dniach, więc nie odkładaj szczepienia na początek epidemii. Grypa u osób starszych

Grypa u dzieci

W czasie epidemii na grypę choruje co trzecie dziecko w porównaniu z co dziesiątym DOROSŁYM. Ale nieco inne objawy i krótszy czas trwania infekcji u młodych dorosłych sprawiają, że diagnoza jest mniej oczywista.

Leczenie polega na odpoczynku, dobrym nawodnieniu i zmniejszeniu gorączki, najczęściej na bazie paracetamolu i ibuprofenu. Oprócz ryzyka powikłań młodzi ludzie odgrywają również ważną rolę w rozprzestrzenianiu się wirusa. Ich szczepienia są przedmiotem ciągłych dyskusji.

Grypa u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży należą do osób narażonych na wirusa grypy, a także do osób starszych i małych dzieci. Ciąża rzeczywiście zwiększy ryzyko poważnych powikłań w przypadku zarażenia wirusem grypy.

W związku z tym otrzymują bezpłatną szczepionkę, którą może przepisać lekarz prowadzący, ginekolog lub położna już w październiku.

Grypa A (H1N1)

W 2009 r. epidemia grypy nabrała globalnego zasięgu i spowodowała mobilizację Światowej Organizacji Zdrowia. W Polsce zarządzanie tym “kryzysem” pozostaje szczególnie kontrowersyjne : masowe posiadanie leków przeciwwirusowych, których skuteczność pozostaje kontrowersyjna, masowe szczepienia za pośrednictwem wyspecjalizowanych ośrodków, nieodpowiednia komunikacja…

Ptasia grypa

Wirus ptasiej grypy, rozprzestrzeniony przez ptaki wędrowne, wywołał psychozę w 2006 r., powodując ryzyko pandemii grypy. Od tego czasu ptasia grypa powraca okresowo, nie powodując takiego niepokoju, z wyjątkiem hodowców, ponieważ niebezpieczeństwa związane z szybkim i śmiertelnym rozprzestrzenianiem się ze zwierzęcia na człowieka są bardzo małe.