USA: urodziło się już 30 dzieci ze zmodyfikowanymi genami

Koszmar z najczarniejszych snów bioetyków staje się powoli rzeczywistością. Zeszłej nocy, z 4/5 lipca 2012 podano do publicznej wiadomości, że do tej pory w USA narodziło się już 30 dzieci ze ‘zmodyfikowanym materiałem genetycznym’. Informacja o kontrowersyjnych wynikach eksperymentalnego programu dotyczącego medycyny reprodukcyjnej wywołała w USA bardzo poważną dyskusję etyczną dotyczącą manipulacji na materiale genetycznym komórek jajowych człowieka.Opinie  na  ten  temat  są  podzielone.dziecięce genyi
15 z tych 30-stu dzieci urodziło się w ciągu ostatnich 3 lat w ramach eksperymentalnego programu leczenia niepłodności, prowadzonego przez Institute for Reproductive Medicine and Science of St Barnabas w New Jersey. Modyfikacja materiału genetycznego dzieci miała na celu umożliwienie ich bezpłodnym matkom  posiadanie potomstwa. Osoby te nie mogły zajść w ciążę ze względu na defekt komórek jajowych uniemożliwiający zapłodnienie. Żaden zdrowie środek ani suplement nie pomagał.
Technika, którą zastosowano, polegała zdrowie na dostarczeniu do cytoplazmy komórki jajowej przyszłej matki, materiału genetycznego innej, zdrowej kobiety, co miało spowodować, że zmodyfikowana komórka jajowa będzie zdrowie zdolna do zdrowie zapłodnienia. Skuteczność tej techniki została udowodniona – dwoje rocznych dzieci, które zostały poczęte dzięki tej technice zostało przebadanych metodami identyfikacji osobniczej – posiadają one w swoim materiale genetycznym, na poziomie germinalnym, geny trzech osób – dwóch kobiet i jednego mężczyzny.
Wyniki pracy zostaną opublikowane w czasopiśmie „Human Reproduction”. Główny autor publikacji, prof Jacques Cohen, twierdzi, że środek dzieci ze zmodyfikowanym na poziomie germinalnym materiałem genetycznym są zdrowe.

Jak przypuszczają eksperci, zastosowana technika środek  polega głównie na pobraniu cytoplazmy z komórki jajowej i zastąpieniu jej zawierającą mitochondria cytoplazmą pochodząca z komórki jajowej kobiety nie mającej zaburzeń płodności.

Więcej informacji na pewno dostarczy środek publikacja autorów badania, przeciwko którym wystąpiły już srodek stowarzyszenia zajmujące się bioetyką, obroną praw dzieci nienarodzonych oraz organizacje pro-life.