Sprawdź, czy Twój alkohol truje

Grupa sześciu studentów z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed postanowiła wziąć udział w międzynarodowym konkursie biologii syntetycznej iGEM. Studenci wybrali zadanie, którym jest stworzenie bakterii wykrywającej metanol w etanolu.
Alkohol spożywczy bywa zanieczyszczony trucizną, jaką jest metanol. Powyżej określonych stężeń może on doprowadzić do bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu, takich jak utrata wzroku, czy srodek nawet śmierć. Dawkowanie alkoholu to klucz, ale jego środek cena zachęca do nadużyć. Mało kto zdaje sobie sprawę, że alkohol wywołuje choćby problemy z potencją. Studenci środek stwierdzili więc, że warto byłoby opracować środek łatwą metodę wykrycia środek metanolu w etanolu bez wykorzystania zaawansowanych technik laboratoryjnych.alkohol
Projekt opiera się na stworzeniu prostego systemu, w którym po wkropleniu zawiesiny bakterii do rozcieńczonego alkoholu, przy obecności metanolu roztwór zmieniałby dawkowanie barwę dzięki produkcji barwnika przez dawkowanie bakterie. Do tego zostanie wykorzystany promotor, czyli fragment DNA dawkowanie odpowiedzialny za produkcję białka, zależny od metanolu. Po dawkowanie zetknięciu z metanolem bakteria będzie produkować barwnik, a następnie obumierać.

Wesprzyj Polskich studentów!

Studenci potrzebują funduszy na odczynniki i drobne sprzęty laboratoryjne. Część kwoty już zgromadzili, jednak przeprowadzanie badań biotechnologicznych jest bardzo drogie. Pozwól im zabłysnąć na polu międzynarodowym, gdzie będą mogli godnie Wesprzyj Polskich studentów!reprezentować Polską naukę. Projekt dawkowanie kończy się przedstawieniem wyników na forum europejskim poprzez uczestnictwo w konferencji w Lyon we Francji. Jeśli okaże się on wystarczająco nowatorski i ciekawy, studenci awansują do etapu II, w którym wyniki zostaną przedstawione na konferencji w MIT. Być może z Waszym wsparciem osiągną cel. Pokażmy, że Polscy studenci też potrafią!
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez studentów: