Wiele z nas boryka się zaskórnikami popularnie zwanymi wągrami. Brązowe lub czarne kropki w przypadku otwartej wersji i białawe kaszki prześwitujące pod skórą, w opcji zamkniętej pojawiają się na najbardziej wyeksponowanych częściach twarzy.
Jak więc walczyć z wągrami na czole, brodzie i nosie? Jak nie dopuścić do utworzenia się z nich krost oraz odzyskać piękną cerę?
W DOMU
Mało estetyczne wągry powstają na skutek zapchania rozszerzonych porów przez wydzielinę łojową i zrogowaciały naskórek. Niestety skłonność do nich jest genetyczna i do tego nie można pozbyć się ich definitywnie, dlatego bardzo ważne jest oczyszczanie oraz złuszczanie skóry. Część zabiegów można na szczęście wykonać w domu.
Warto pamiętać o codziennym zmywaniu makijażu i usuwaniu zanieczyszczeń. Do tłustej cery odpowiednie będą żele antybakteryjne z drobinkami złuszczającymi.
Do usunięcia zrogowaciałego naskórka można użyć peelingów na przykład chemicznych lub kremów złuszczających. Z kolei naczynkowej i podrażnionej żeul hipoalergicznego albo płynu micelarnego, a także peelingu enzymatycznego. Po złuszczaniu należy dać czas skórze na odnowę więc tego typu preparaty stosuje się najwyżej 2 razy w tygodniu. Po złuszczaniu warto zrobić maseczkę odpowiednią do cery i nałożyć krem odżywczo-nawilżający.
U KOSMETYCZKI
W gabinecie kosmetycznym wykona się oczyszczanie manualne. Składa się a nie demakijaż, peeling, nałożenie preparatu nierozpulchniającego wraz z tzw. parówką oraz wyciskanie zaskórników. Potem przechodzi się do dezynfekcji skóry, nałożenia maseczki ściągającej oraz kremu.
Ten sposób zalecany jest do usuwania zwłaszcza wągrów zamkniętych, choć nie powinno wykonywać się go zbyt często. Powoduje bowiem rozciągniecie skóry. Kolejnym złuszczanie kwasem migdałowym. Zabieg polega na nałożeniu środka wyrównującego pH, a potem preparatu z kwasem. Następnie zmywa siego i smaruje skórę kremem z filtrami. Inną metodą jest peeling kawitacyjny. Pory oczyszczane się wtedy za pomocą ultradźwięków.
Do nowoczesnych sposobów usuwania zaskórników należy też jonofreza. Przy użyciu prądu galwanicznego wprowadza się wtedy środki antybakteryjne, przeciwłojotokowe i lekko złuszczające. W przypadku dużej ilości grudek i wągrów warto pamiętać o zasięgnięciu porady dermatologa. Oceni on stan skóry i zadecyduje o wprowadzeniu ewentualnie leczenia farmakologicznego.
U DERMATOLOGA
W jego gabinecie tego specjalisty przeprowadzi się także złuszczanie kwasami np. glikolowym w wysokim stężeniu, pirogronowym, mlekowym czy salicylowym lub kilkoma z nich. Oprócz tego mikrodermabrazję, czyli zabieg oparty o urządzenie z głowicą zakończoną diamentem pracujące pod wysokim ciśnieniem, a także działanie kwasów owocowych. Lekarz może również przeprowadzić laserowe usuwanie zaskórników.
Po jego zastosowaniu zaskórniki w objętych zabiegiem miejscach nie powrócą, ale mogą pojawić się w innych.