Rodiola: adaptacyjna roślina pożyteczna dla sportowców?

0
Rate this post

Znane również jako różowy lub złoty korzeń, Rodiola ma wiele nazw na całym świecie. Uprawiana w górach lub w ekstremalnych klimatach, takich jak Arktyka lub Syberia, Rodiola Rosea, była pierwotnie wykorzystywana przez Wikingów, prawdopodobnie ze względu na jej zdolność do uczynienia ich silniejszymi.

Zawiera różne związki, takie jak Salidroside i Rosavin, ale także przeciwutleniacze stosowane w produktach do pielęgnacji skóry starzejącej się. Jest ona częścią farmakologii wielu krajów, takich jak Szwecja czy Islandia, gdzie podobno ma właściwości lecznicze na bóle głowy, przepukliny, bóle stawów i biegunkę. Jest on również opisywany jako roślina stymulująca. Jest to jedna z najszerzej stosowanych roślin adaptacyjnych w Rosji i ma wskazania do leczenia zaburzeń nerwowych lub psychicznych.

Gdzie znajdę Rhodiola Rosea?

Rhodiola Rosea jest sprzedawana jako suplement diety. Główne źródła korzeni i kłączy na sprzedaż pochodzą z Mongolii (region Ałtaju). Dostępny jest w postaci kapsułek i proszku, ale także w postaci wyciągów i olejków eterycznych. Stosuje się go zatem w preparatach do pielęgnacji skóry lub jako napar.

Suplementy diety Rhodiola można kupić w aptekach, ale także w sklepach sportowych, sklepach ze zdrową żywnością, a czasem nawet w supermarketach.

Jaki wpływ ma rodiola na sportowców?

Byłaby to roślina adaptacyjna, która pomaga w walce ze skutkami stresu.
Badania wykazały zdolności adaptacyjne tego zakładu w ćwiczeniach oporowych. Tak więc, chroniczna suplementacja może zmniejszyć poziom mleczanów i poprawić wykorzystanie kwasów tłuszczowych po intensywnej sesji treningowej.

Może również zmniejszyć uszkodzenie mięśni po wysiłku fizycznym i ułatwić powrót do zdrowia. Zaobserwowano również działanie antytoksyczne i antydepresyjne.

Jaki wpływ ma rodiola na sportowcówPoprzez aktywację cząsteczek takich jak serotonina, dopamina lub acetylocholina, roślina ta może działać poprzez stymulowanie pamięci, koncentracji, ale także wydajności fizycznej i odporności na zmęczenie. Jeśli badania wykazały, że jego spożycie w dawce 200 mg/d może wydłużyć czas wytrzymałości na ergocykl, inni autorzy nie byli w stanie wykazać wpływu na wydajność. Konieczne są zatem dalsze badania w celu lepszego zrozumienia bezpośredniego wpływu tego źródła na wyniki sportowe.

Jak konsumować Rhodiola Rosea?

Roślinę tę stosuje się w formie lekarstwa, zwłaszcza w przypadku lęku, ale można ją również brać ostrożnie na przykład przed zawodami. W zależności od jego stężenia w składnikach aktywnych, dozowanie będzie się różnić. W większości badań, stosowane dawki wynosiły około 200 mg/dobę.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z używaniem Rodioli?

W Stanach Zjednoczonych, z powodu rozbieżnych wyników, FDA uznała, że zakład ten nie przedstawił wystarczających gwarancji, aby uznać go za bezpieczny. W związku z tym różowa Rodiola jest sklasyfikowana w wykazie roślin uznawanych za truciznę.

Jeżeli jest on dopuszczony do użytku w Europie, zaleca się używanie go z zachowaniem ostrożności oraz w celu zapewnienia jego jakości i pochodzenia. Co więcej, lepiej jest spożywać go na początku dnia, ponieważ zbyt późne spożycie może prowadzić do zaburzeń snu. Zbyt duża dawka może czasami powodować działania niepożądane, takie jak zawroty głowy.

Podczas gdy Rodiola może być skuteczna jako roślina adaptacyjna lub pobudzająca uwagę, jej bezpośredni wpływ na wyniki sportowe jest bardziej dyskusyjny. Ze względu na potencjalne działania niepożądane, należy stosować go ostrożnie pod nadzorem lekarza.