Odchudzanie – dlaczego Polacy musza schudnąć?

0
Rate this post

Dla wielu osób ćwiczenia i dieta to najgorsza tortura. Konieczność ograniczenia spożywania ulubionych potraw i rezygnacji z tradycyjnych polskich posiłków – wydaje się być nie do pomyślenia. Nie ma co ukrywać – nasze społeczeństwo lubi zjeść dużo i tłusto.
W ten sposób jadano kiedyś i tak właśnie nauczyli nas nasi rodzice i dziadkowie. Nie widzimy w tym absolutnie nic złego, choć lekarze od wielu lat alarmują, iż nie wszystko wygląda tak, jak powinno.
Coraz częściej dzieci zaczynają walczyć z problemem nadwagi, który w najbliższych latach stanie się dla nich ogromnym utrudnieniem – zarówno fizycznym, jak i psychicznych. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że poprzez pozwalanie naszym córkom i synom na spożywanie wysokokalorycznych przekąsek – robimy im krzywdę. 

Otyłość w Polsce – czy to poważny problem?

Polska znajduje się na czele rankingu państw, w których otyłość zaczyna już zbierać swoje żniwo. Nie do końca wiadomo z czego tak naprawdę to wynika. Czy chodzi tutaj o fakt, że nasza historia nauczyła nas, iż zawsze lepiej mieć więcej – zanim ktoś nas tego pozbawi? Czy staramy się wynagradzać naszym dzieciom wszystko to, do czego my kiedyś nie mieliśmy dostępu? Być może tak jest. Z całą pewnością jednak musi się to zmienić, bo zmierzamy w bardzo złym kierunku. 
Trudno jednak dziwić się najmłodszym, jeżeli obserwują oni tego typu nawyki żywieniowe w swoich domach i wśród swoich najbliższym. Niestety, to my musimy zmienić się w pierwszej kolejności, gdyż nasze dzieci nie będą chciały słuchać kogoś, kto sam nie stosuje się do swoich porad. Warto więc rozpocząć odchudzanie od podjęcia konsekwentnej decyzji – zdrowe posiłki zostaną wprowadzone dla wszystkich domowników i na zawsze. Nie można tutaj stosować żadnej diety, która po jakimś czasie odejdzie w zapomnienie – konieczna jest zmiana podejścia i nabranie chęci na to, aby faktycznie dbać o siebie i swój organizm. 

Sprawdź, czy nie zjadacie zbyt wiele!

Być może warto uświadomić swojej rodzinie, że konsekwencje zbyt dużej liczby kilogramów na wadze mogą być bardzo poważne.
Spróbujmy wytłumaczyć im, że nadwaga może prowadzić do trudności w oddychaniu i bólu stawów, który sprawi, że nie będziemy w stanie normalnie żyć. W momencie, gdy narazimy nasz organizm na zbyt duży ciężar, może on odmówić posłuszeństwa – a potem będzie nam bardzo ciężko przywrócić go do prawidłowego funkcjonowania. Na pewno nie ma nic przyjemnego w tym, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie wejść po schodach i pójść na spacer.
Koniecznie poinformujmy ich, iż zaniedbywanie tego aspektu swojego życia może prowadzić do całego szeregu chorób, których konsekwencji nie jesteśmy nawet w stanie obecnie przewidzieć – atak serca, cukrzyca, nowotwory. A wszystko to na nasze własne życzenie.
Bardzo często przez długi czas wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Mamy jeszcze pewien zapas, więc nie musimy brać się za ćwiczenia fizyczne i na pewno uda nam się pozbyć nadwagi w wybranym przez siebie momencie. Wciąż odkładamy ten czas i pozwalamy sobie na drobne przyjemności i lenistwo – usprawiedliwiając to jednocześnie stresem, zapracowaniem, nudą. Niektórym udaje się oprzytomnieć na czas, ale inni potrafią brnąć w to przez lata.
Na ulicach naszych miast widzimy już zbyt dużo takich osób i musimy podjąć konkretną walkę z tym problemem – zanim będzie za późno. Nie przekazujmy dalej naszych negatywnych nawyków, które powinny już dawno temu przeminąć.  

Podsumowanie

Największa nadzieja jest obecnie w tym, że co raz popularniejsza staje się idea zdrowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych.
Bardzo dużo osób zaczyna wiązać spożywanie niektórych produktów z gorszym samopoczuciem i próbuje jednocześnie dodatkowo wykluczyć przetworzone jedzenie. Jest to bardzo pozytywna tendencja, ale w dalszym ciągu nie jest w naszym kraju wystarczająco promowana.
Można mieć tylko nadzieje, że w najbliższym czasie zaczniemy o tym mówić jeszcze więcej i uświadomimy także osobom młodym, że podejmowane przez nich obecnie decyzje będą mieć wpływ na ich przyszłość. Jeżeli tego nie zrobimy to możemy spodziewać się, że nasze pokolenie w przyszłości będzie musiało walczyć z ogromną ilością chorób, które są efektem złego odżywiania. 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj