Z ponad 10 000 nowych przypadków rocznie Polska należy do krajów na świecie, w których częstość występowania raka gardła jest bardzo duża! Przyczyną większości przypadków są: tytoń i alkohol. Wróćmy do warunków jego wystąpienia, objawów, leczenia i najlepszych środków zapobiegawczych…
Co to jest rak gardła ?
Rak gardła jest nowotworem złośliwym rozwijającym się na poziomie gardła lub krtani.
- Rak jest zawsze wynikiem anarchicznej reprodukcji nieprawidłowych komórek, które dzielą się bez przerwy. Tworzą tak zwany “złośliwy” guz. Nieleczony stopniowo rozprzestrzenia się do pierwotnej tkanki, a następnie przenika do sąsiednich tkanek, a nawet rozprzestrzenia się na odległość ( przerzuty).
- Rak gardła może powstać na poziomie gardła (60% przypadków): można go zobaczyć, otwierając szeroko usta. Zawiera migdałki. Gardło zapewnia przepływ powietrza do krtani, a pokarm do przełyku.
- Może również pojawić się na poziomie krtani (40% przypadków) : znajduje się tuż pod gardłem, kontynuuje od dołu przez tchawicę. Jego ściany tworzą pierścienie chrząstki.
Najbardziej godne uwagi jest jabłko Adama. Krtań zawiera oba struny głosowe, których wibracje pozwalają mówić. Większość nowotworów krtani zaczyna się w pobliżu strun głosowych.
Czy częstość występowania raka gardła jest wysoka ?
Każdego roku 16 000 nowych przypadków raka gardła. To cztery razy mniej niż rak prostaty lub piersi , ale dwa razy więcej niż rak mózgu.
Częstość występowania raka gardła różni się znacznie u obu płci: mężczyźni cierpią znacznie bardziej niż kobiety. Jednak liczba nowych przypadków z roku na rok rośnie nieprzerwanie przez 30 lat w populacji kobiet, a wśród ich męskich odpowiedników najprawdopodobniej spada z powodu zmieniającego się odsetka palaczy między mężczyznami i kobietami.
Rak gardła: objawy
Rak gardła może wykazywać bardzo różne objawy w zależności od jego lokalizacji. Ich wspólna cecha ? Z czasem utrzymują się i pogarszają. Więc musisz się skonsultować !
Lista możliwych objawów jest długa :
- złe samopoczucie ;
- pieczenie lub ból po jednej stronie gardła ;
- wrażenie, że boli mnie dławica piersiowa ;
- stałe uczucie obcego ciała w gardle ;
- ból w jednym uchu ;
- dyskomfort lub trudności w połykaniu lub oddychaniu ;
- ból podczas połykania, który promieniuje do ucha ;
- stopniowa zmiana głosu, który staje się coraz bardziej ochrypły, zawoalowany lub
- ochrypły ;
- pojawienie się kuli (zwoju) w szyi lub pod kątem szczęki ;
- krwawe plucie.
Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, szczególnie ochrypły głos, konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. W razie potrzeby udaje się do lekarza specjalisty.
Im wcześniej rak gardła zostanie zbadany, tym mniej ciężkie będzie jego leczenie i tym większe będą jego szanse na wyleczenie.
Ponadto niektóre tak zwane zmiany “przedrakowe” mogą wywoływać objawy porównywalne z objawami raka. Sprawdzanie pozwala je wykryć, a następnie usunąć. W ten sposób zapobiegamy ich przekształceniu w raka.
Jakie są czynniki ryzyka raka gardła ?
Typowy profil to mężczyzna w wieku powyżej 40 lat, palący i spożywający zbyt dużo napojów alkoholowych.
- Rak gardła dotyka mężczyznę w 90 % przypadków. Najbardziej dotknięta jest grupa wiekowa 50-70 lat, ale nie jest jedyna. Rak krtani lub gardła można zaobserwować już po czterdziestce.
- Palenie bardzo zwiększa ryzyko zachorowania na raka gardła. Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych (piwo, wino, mocne alkohole) również je zwiększa. Gdy oba są połączone, ich toksyczne działanie jest czymś więcej niż tylko sumą. Wzmacniają się nawzajem. Palacz i nadmiernie pijący zwielokrotnia ryzyko zachorowania na raka gardła 15 razy !
- Istnieją inne, znacznie mniej silne czynniki ryzyka raka gardła: wdychanie drażniących oparów lub kurzu w środowisku zawodowym (kwas siarkowy, węglowodory itp.), zanieczyszczenie gardła wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), dieta o niskiej zawartości owoców i warzyw.
Jak diagnozuje się raka gardła ?
Tylko analiza guza pozwala stwierdzić, że tak naprawdę jest to rak.
Z kim się skonsultować ?
Przed niepokojącymi objawami lekarz prowadzący najczęściej kieruje się do otolaryngologa (laryngologa) lub chirurga szczękowo-twarzowego.
Specjalista przeprowadza dokładne badanie gardła w znieczuleniu miejscowym i szuka węzłów. Następnie wykonuje endoskopię (laryngoskopię), aby dobrze widzieć całe gardło i przełyk. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, za pomocą miękkiej rurki podawanej przez usta. Podczas tego badania lekarz wykonuje próbkę (biopsję) mikro fragmentów podejrzanej tkanki. Są one analizowane pod mikroskopem, aby dokładnie wiedzieć, czy jest to rak, czy nie.
Po ustaleniu diagnozy lekarz prosi o przeprowadzenie badań, które pomogą mu określić najbardziej odpowiednie leczenie: CT lub MRI( rezonans magnetyczny), badanie stanu ogólnego.
Czy można zapobiec rakowi gardła ?
Tak ! Rzucenie palenia i znaczne zmniejszenie spożycia napojów alkoholowych zapobiegnie pojawieniu się 75% raka gardła.
Całkowite zakończenie palenia tytoniu i ograniczenie spożywania alkoholu pozwala zapobiegać nowotworowi gardła. Jeśli chodzi o alkohol, eksperci zalecają, aby nie przekraczać równowartości 1 kieliszka wina dziennie dla kobiety, 2 kieliszków dziennie dla mężczyzny, nie więcej niż 4 kieliszki w tygodniu.
Jako uzupełnienie zalecana jest również dieta bogata w owoce i warzywa (co najmniej 5 porcji dziennie), kontrola ryzyka narażenia zawodowego na działanie czynników rakotwórczych na gardło (wizyta u lekarza w pracy).
Jeśli palisz i/lub pijesz nadmiernie, powinieneś skonsultować się raz w roku na egzamin laryngologiczny. Pozwala to wykryć możliwą zmianę przedrakową, zanim ulegnie degeneracji.