Napój energetyczny dla sportu: moja recepta na ułatwianie aktywności fizycznej, oprócz energii mechanicznej, organizm wytwarza również ciepło. Proces ten prowadzi do wzrostu temperatury wewnętrznej i w konsekwencji do pocenia się. Dlatego właśnie pocimy się i stajemy się odwodnieni podczas ćwiczeń. Aby zrekompensować te szkodliwe dla wydajności straty wody, zaleca się picie regularnie, ale nie każdego napoju. Dowiedz się, jak możesz zrobić swój własny napój energetyczny do wykorzystania podczas uprawiania sportu.
Podstawowe składniki napoju energetycznego
Do codziennych treningów można przygotować własny napój energetyczny do uprawiania sportu. Dowodem na to jest ten łatwy do wykonania przepis na napój.
- Woda: podstawa napoju do nawadniania
Podczas wysiłku tracimy dużo wody. Dlatego konieczne jest zrekompensowanie tej utraty wody poprzez regularne spożywanie napoju. Ale ten napój powinien składać się nie tylko z wody stojącej lub źródlanej.
- Węglowodany i sód w celu uzupełnienia strat związanych z wysiłkiem fizycznym.
Aby ułatwić jego wchłanianie, musi zawierać sód i węglowodany. Te składniki odżywcze pozwalają również z jednej strony zrekompensować straty potu w elektrolitach, a z drugiej strony dostarczają węglowodanów niezbędnych do dostarczania energii.
Mój prosty przepis na napój energetyczny
W przypadku braku bardziej wyszukanego napoju, doskonałym kompromisem może być wykonanie własnego napoju wysiłkowego zgodnie z tym przepisem:
Na 1 litr napoju:
- 60 g cukru stołowego (około 4 łyżki stołowe)
- 1 duża szczypta soli
- 1 litr wody (może to być woda lekko alkaliczna, niegazowana lub odgazowana)
Jeśli chcesz, aby napój energetyczny miał smak, możesz dodać sok z cytryny lub zastąpić łyżkę cukru łyżką stołową (aby nie zmienić zbytnio zawartości węglowodanów) syropu lub nawet dodać naturalny aromat płynny. Można również parzyć herbatę lub herbatę ziołową.
Jak działają napoje energetyczne?
Zawierają one niezliczoną ilość tzw. substancji “naturalnych”, głównie kofeinę, cukier, taurynę, żeń-szeń i/lub miłorząb japoński.
- Kofeina i cukier
Działanie kofeiny jest dobrze znane. Firmy prezentują ją pod różnymi nazwami na liście składników: czysta kofeina, maté lub guarana (kofeina naturalna). Zawartość kofeiny w napoju energetycznym jest zazwyczaj znacznie wyższa niż w zwykłej kawie. Kiedy osoba je przyjmuje, stają się jeszcze bardziej czujni ze względu na stymulujące działanie kombinacji kofeiny i cukru. Cukier jest zazwyczaj reprezentowany przez słowa kończące się na “ose” (np. glukoza, fruktoza, sacharoza). Nie dajcie się nabrać!
- Tauryna
W odniesieniu do tego aminokwasu pochodzącego z białek zwierzęcych, jak dotąd żadne badanie nie wykazało jego skuteczności w odniesieniu do stymulującego działania, jakie mu przyznano.
- Żeń-szeń i miłorząb japoński
Jeśli chodzi o te zioła lecznicze dodawane w małych ilościach do napojów energetycznych, nie poprawiają one w żaden sposób ich działania.