Korzyści z prawidłowego odżywiania – częśc druga artykuł

0
Rate this post

Lista korzyści z prawidłowego odżywiania jest długa, zależy od środowiska, emocji, źródła pożywienia, sposobu gotowania, fizjologii człowieka i jego zdolności do wchłaniania składników odżywczych, wśród których są:

Zapewnienie równowagi kwasowej bazy

W miarę starzenia się tkanki mają tendencję do zakwaszania, co prowadzi do ich demineralizacji. Wątroba jest najważniejszym narządem odkażającym. Według większości specjalistów białe cukry znajdujące się w wypiekach, słodyczach, mięsie, kiełbasie, konserwach, napojach przemysłowych i wielu innych produktach spożywczych są zakwaszające, jeśli są nadużywane.

Dlatego bardzo ważne jest zrównoważenie diety za pomocą alkalizujących pokarmów (takich jak minerały) i dotlenienie tkanek poprzez ćwiczenie aktywności fizycznej

Optymalizacja trawienia

Niektóre czynności pomagają w trawieniu, takie jak spędzanie czasu na siedzeniu podczas jedzenia (unikanie jedzenia przed komputerem lub telewizorem). Żucie w uważności pozwala mózgowi przekazać uczucie sytości, a układ trawienny może pełnić funkcje wydzielania śliny, aby rozdrobnione jedzenie było bardziej przyswajalne.

 • Ochrona ekosystemu jelitowego (lub mikroflory)
  Ekosystem jelitowy wymaga równowagi żywieniowej i emocjonalnej, aby być optymalnym. Składa się z naszej flory jelitowej, a także “przyjaznych” bakterii, które zapewniają prawidłowe trawienie, promują układ odpornościowy i działają na wiele funkcji w organizmie (apetyt, wchłanianie składników odżywczych itp.). Aby się rozmnażać, potrzebują błonnika, polifenoli, kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D.
 • Unikaj zmęczenia i obsesji na punkcie jedzenia Optymalizacja trawienia
  Unikanie przekąsek pomaga zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego biologicznego (okołodobowego) rytmu. Pomaga regulować poziom cukru we krwi i ogólny metabolizm, aby uniknąć zmęczenia i nagłego głodu.
 • Zadbaj o swoją wątrobę dzięki lekkostrawnej diecie
  Dlatego wiąże się to z ograniczeniem zbyt tłustych, rozgotowanych, zbyt słodkich potraw, alkoholi. Preferuj dietę wolną od toksycznych i zanieczyszczających substancji, które mogą spowolnić metabolizm i spowodować zachorowanie.
 • Walka z niektórymi nowotworami – Niektóre pokarmy, takie jak kurkuma, zielona herbata i pieprz, zmniejszają ryzyko niektórych nowotworów. Natomiast nadmierne spożycie mięsa przyczynia się do raka jelita grubego.

Jak zdrowo się odżywiać w praktyce ?

Istnieje 7 dużych rodzin żywności, z których wszystkie są niezbędne do zrównoważonej diety :

Mięso / ryby / jaja
Ta rodzina zawiera jajka, wędliny, owoce morza, mięso…Produkty te zawierają głównie białko i tłuszcz, a także niektóre witaminy, które są niezbędne do funkcjonowania układu nerwowego i mineralizacji kości (B1, B2, D).

Zboża i skrobie
Ryż, makaron, chleb, ziemniaki… Produkty należące do tej kategorii wypełniają uczucie głodu i dostarczają dużo energii. Zawierają białko, węglowodany, magnez, żelazo, błonnik pokarmowy, a także witaminę B.

Kilka wskazówek w praktyce :

 • Najlepiej spożywać owoce poza posiłkiem, aby uniknąć fermentacji jelitowej.
 • Preferowany jest biały chleb: w białej mące zachowana jest tylko środkowa część nasion pszenicy (skrobia). Dlatego lepiej jest spożywać chleb z częściowo pustą mąką, która zawiera więcej witamin i minerałów. Jeszcze lepszy jest chleb z “naturalnym zakwasem”, który pozwala lepiej wchłaniać żywność.
 • Wypróbuj dietę śródziemnomorską : składa się głównie z półsolnych lub pełnych ziaren, oliwy z oliwek, skrobi (makaron, ryż, ziemniaki), roślin strączkowych, zieleni (od 5 do 15 odmian), owczego lub koziego sera, owoców i odrobina masła. Oleje (orzechy, orzechy laskowe), przyprawy i aromaty (czosnek, kurkuma, cebula, tymianek, cząber, zioła, słodkie przyprawy) są dodawane bardzo regularnie. Białko jest głównie drób ryby jaja i rzadko wołowina lub jagnięcina. Bardzo mało słodyczy. Wino spożywane jest regularnie, ale umiarkowanie. Herbaty ziołowe są regularne i wyjątkowo pyszna kawa.

Specjalista od żywienia: dietetyk, naturopata lub lekarz

Specjalista od żywienia może być naturopatą, dietetykiem lub lekarzem.

Jak przebiega spotkanie z dietetykiem ?
Chociaż podstawowe potrzeby żywieniowe są takie same dla wszystkich ludzi, optymalna dieta będzie inna dla każdej osoby, a idealna dieta nie istnieje. Biorąc pod uwagę rzeczywistą złożoność danych żywieniowych, może to być przydatne dla większości z nas, aby okresowo konsultować się z kompetentną osobą, która może określić nasze potrzeby i pomóc nam w wyborze najlepszego odżywiania.

Specjalista od żywienia: dietetyk, naturopata lub lekarzTaka jest rola dietetyka. Jeśli chodzi o naturopatię, praktyka ta ma przede wszystkim na celu stymulację naturalnych mechanizmów samoleczenia organizmu. Po pierwsze, specjalista będzie musiał dowiedzieć się, skąd pochodzi jego pacjent. Po pierwsze, wprowadzi kwestionariusz do swojego pacjenta, aby poznać jego historię (miejscowość, dzieciństwo), styl życia i nawyki żywieniowe. Po drugie, wskaże znaki i skonfiguruje program śledzenia. Rozsądne, spersonalizowane i oparte na naturalnych sposobach porady zwykle pozwalają rozwiązać problem pacjenta.

Zostań ekspertem w dziedzinie żywienia

Specjaliści od żywienia, którzy ukończyli studia wyższe i są członkami zakonu zawodowego, mają zarezerwowany tytuł dietetyka (tytuł różni się w zależności od kraju). Jednak inne zainteresowane strony opieki zdrowotnej, takie jak naturopaci, mają bardzo dobrą wiedzę na ten temat. Rzeczywiście, szkolenia z naturopatii zawierają kursy medycyny, anatomii, biologii. Istnieje nauczanie naturopatii w kilkunastu szkołach, ale zawód naturopaty nie jest jeszcze uregulowany.