Histerektomia lub usunięcie macicy obejmuje chirurgiczne usunięcie macicy. 85 000 kobiet w kraju przechodzi tę operację każdego roku, najczęściej w wieku od 45 do 50 lat z powodu łagodnej patologii.
Histerektomia, dobrze opanowana przez chirurgów, jest powszechną interwencją, która poprawia jakość życia pacjentów. Mimo to każdy pacjent może się martwić. Jakie są jego wskazówki, ryzyko, konsekwencje ? Wyjaśniamy wszystko w naszym artykule, aby poprawnie zrozumieć i lepiej przetrwać operację.
Dlaczego histerektomia ?
Histerektomia jest zwykle oferowana, gdy nie ma innej alternatywy lub leczenie farmakologiczne lub zachowawcze jest przeciwwskazane lub nieskuteczne. Jego głównymi wskazaniami są krwawienia i / lub bóle spowodowane łagodnymi patologiami ( mięśniaki, adenomioza…). Może być również stosowany w leczeniu niektórych nowotworów ginekologicznych lub wypadania macicy.
Najczęstsza jest całkowita histerektomia. Polega ona na całkowitym usunięciu macicy, a czasem niektórych sąsiednich tkanek, takich jak jajowody i jajniki. Częściowa histerektomia lub subtotalna pozostawia szyjkę macicy na miejscu.
Na czym polega zabieg?
Histerektomię wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Macica jest oddzielana od otaczających ją tkanek i ekstrahowana na jeden lub więcej fragmentów.
Wykorzystuje się trzy sposoby:
- Droga pochwy lub “dolna ścieżka” polega na przejściu przez dno pochwy. Jest to preferowana ścieżka w przypadku całkowitej histerektomii, ponieważ pozwala na najłatwiejsze operacje i nie pozostawia widocznych blizn. Jest również najszybszy (50 minut w porównaniu do 80-90 minut w przypadku następnych).
- Ścieżka brzucha lub “górna ścieżka” polega na otwarciu dolnej części brzucha o 10-15 cm, jak w przypadku cięcia cesarskiego.
- Ścieżka celioskopowa wykorzystuje mini-kamerę. Narzędzia są wprowadzane do brzucha przez cztery małe nacięcia. Celioskopia może również ułatwić regenerowanie się pochwy.
Wybór rodzaju zabiegu zależy od cech macicy, wskazań do histerektomii, know-how chirurga, historii i życzeń pacjenta.
Jakie jest ryzyko związane z histerektomią ?
Jak każda operacja, histerektomia wiąże się z pewnym ryzykiem. Śmiertelność, dotyczy mniej niż jednego na 10 000 pacjentów. Powikłania występują podczas 3-5% zabiegów. Są one głównie oparte na ranach sąsiednich narządów, krwotoki, infekcje… Nowością w ostatnich latach jest termofuzja, metoda krzepnięcia krwi, która pozwala uniknąć stosowania nici i zmniejsza krwawienie, ułatwiając efekty operacyjne. Pacjent też lepiej sobie radzi z bólem.
W praktyce należy zasięgnąć porady lekarza w przypadku bólu, ciężkiego krwawienia, gorączki, wymiotów lub innych nieprawidłowości występujących w okresie pooperacyjnym.
Czy są jakieś środki ostrożności po zabiegu?
Powrót do domu następuje dwa do pięciu dni po histerektomii. Umiarkowane krwawienie występuje często w ciągu tygodnia po zabiegu. Po czterech do sześciu tygodniach mogą również wystąpić zmiany kolorytu skóry spowodowane ściągnięciem szwów.
Wstrzymanie od pracy trwa zwykle od trzech do czterech tygodni. Kąpieli należy unikać w ciągu pierwszych dziesięciu dni i, jak w przypadku każdej operacji, nie zaleca się wykonywania ćwiczeń przez cztery do sześciu tygodni.
Aktywność seksualna, z penetracją lub bez niej, może zostać wznowiona, gdy kobieta czuje się gotowa.
Jakie są konsekwencje histerektomii ?
Jeśli pacjentka była w okresie menopauzy przed zabiegiem, histerektomia nie powoduje żadnych konkretnych zmian, z wyjątkiem ustąpienia objawów, które wymagały interwencji.
Jeśli pacjentka nie miała menopauzy, a jajniki pozostały na miejscu, histerektomia powoduje zniknięcie miesiączki i brak możliwości zajścia w ciążę, ale cykl hormonalny trwa. Jeśli jajniki zostaną usunięte, histerektomia prowadzi do menopauzy, która ostatecznie zostanie skorygowana za pomocą hormonalnej terapii zastępczej.
Histerektomia nie powoduje przyrostu masy ciała, zaburzeń nastroju ani seksualności. Macica i szyjka macicy nie zakłócają seksualności, a ich usunięcie nie zmienia długości pochwy.