Dziecko z łona babci — przeszczep macicy już niedługo

0
Rate this post

Mówi się, że matka jest zdolna zrobić wszystko dla własnego dziecka. Często słyszy się o przeszczepach, w których to matki są dawcami nerek czy szpiku. Tym razem w szwedzkim Göteborgu pierwszy raz w historii, matka stanie się dawcą macicy dla swojej córki, by ta mogła urodzić własne dzieci.
Dlaczego matka jest najlepszym dawcą?
Na dawców organów wybierani są ludzie o możliwie największej z biorcą zgodności antygenów tkankowych. W ten sposób minimalizuje się prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepu. Jak nietrudno się domyślić, matka i dziecko są zdecydowanie bardziej zgodni tkankowo, niż dwie niespokrewnione ze sobą osoby. W wielu przypadkach to „zdecydowanie bardziej” wystarcza, by przy niewielkiej pomocy leków immunosupresyjnych, organizm biorcy nie uznał przeszczepionego organu za intruza i nie zaczął go zwalczać. W historii medycyny znane są przypadki, gdzie układ odpornościowy biorcy w całości rozłożył nowy organ, uznając go za obce ciało.
Doniesienia z frontu transplantologii mówią o przygotowaniach do pierwszego przeszczepu macicy, gdzie dawca i biorca to osoby spokrewnione. W 2000 roku podobny przeszczep miał już miejsce w Arabii Saudyjskiej, jednak z powodu braku zgodności tkankowej, nastąpiło ostre odrzucenie przeszczepu i po trzech miesiącach organ musiał zostać usunięty (można o tym przeczytać tutaj). Tym razem lekarze mają nadzieję, że obejdzie się bez komplikacji, a po przeszczepie 25-letnia Sara, która urodziła się bez własnej macicy, będzie mogła starać się o dziecko.
Matka i córka twierdzą zgodnie, że przeszczep nie jest niczym nadzwyczajnym, a sama macica jest organem jak każdy inny. 56-letnia Eva Ottosson, matka Sary, jest najlepszym z możliwych dawców. Dodatkowo, jak sama przekonuje, w jej wieku nie planuje się już ciąży, więc organ ten jest jej całkowicie zbędny.
W tym miejscu nasuwa się pytanie o to czy przeszczepiona macica będzie w pełni funkcjonalna? Sara planuje począć dziecko metodą in vitro, jednak wciąż nie wiadomo, czy będzie możliwe donoszenie ciąży. Będziemy śledzić ten temat.
Więcej informacji znajduje się tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj