Czym się różnią kremy na dzień i na noc?

0
Rate this post

Zgodnie z zaleceniami kosmetologów i dermatologów, należy stosować dwa rodzaje kremów do twarzy – krem na dzień i krem na noc. Dlaczego takie rozróżnienie? Ze względu na właściwości poszczególnych typów, wynikające ze zróżnicowanych potrzeb skóry w czasie dnia i w czasie gdy odpoczywa i potrzebuje składników odpowiednio ją regenerujących i odżywiających po ciężkim dniu. W związku z tym różny jest skład takich preparatów.

KREMY DO TWARZY NA DZIEŃ

Kremy przeznaczone do stosowania w dzień zawierają filtry przeciwsłoneczne, co określane jest oznaczeniem SPF i liczbą np. 15 czy 30, określającą czy filtr jest słabszy czy mocniejszy. Chronią one skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, przez co opóźnieniu ulega starzenie się skóry, unika się również przebarwień. Kremy przeznaczone do pielęgnacji, ale i ochrony cery w dzień dodatkowo chronią przed zanieczyszczeniami z powietrza, wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się skóry, a także niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, działającymi szkodliwie na skórę, jak wspomniane już promieniowanie słoneczne, ale również opady deszczu, śniegu czy mróz.

Jak wyżej wspomniano, ważnymi składnikami kremów na dzień są substancje neutralizujące szkodliwe działanie wolnych rodników, które utleniają włókna kolagenowe, niszczą błony komórkowe i enzymy. Doskonałymi przeciwutleniaczami, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników są witaminy A, C i E.KREMY DO TWARZY NA DZIEŃ

Kremy na dzień to z reguły emulsje szybko wchłaniane przez górną warstwę rogową skóry i nie pozostawiające na powierzchni skóry tłustej warstwy. Najczęstszym problemem zależnym od środowiska jest utrata wilgoci przez skórę, czyli jej wysychanie, a co za tym idzie nieprzyjemne napinanie skóry, jej papierowy wygląd i naciągnięcie. Najlepszym rozwiązaniem będą wówczas kremy o właściwościach nawilżających, które zwykle zmniejszają utratę wilgoci przez kilka godzin.

KREM DO TWARZY NA NOC

Głównym zadaniem kremów na noc jest intensywna odnowa skóry w okresie kiedy wypoczywamy, a nasz organizm regeneruje się i odzyskuje siły po ciężkim dniu. Z tych powodów kremy nocne posiadają więcej składników pielęgnujących, nawilżających, przeciwzmarszczkowych, które nocą lepiej się wchłaniają, przenikając do głębszych warstw skóry.

Generalnie każdy krem na noc jest o wiele bogatszy od dziennego, do tego działa szybciej, silniej i bardziej efektywnie. Kremy na noc również wchłaniają się wolniej niż te przeznaczone na dzień.