Czego unikać pielęgnując włosy?

0
Rate this post

Włosy mogą być ozdobą, nawet jeśli nie są naturalnie gęste i puszyste. Dobre cięcie, odpowiednie do rodzaju włosów i kształtu twarzy, sprytna stylizacja podkreślająca walory i dodająca objętości to bardzo ważne kwestie. Równie ważne jednak jest też to, by nie popełniać błędów w pielęgnacji włosów, bo zamiast uzyskać piękny efekt będziemy zeszpecone.

Pierwszym błędem jest przeciążanie włosów kosmetykami. Przy włosach cienkich kosmetyki do stylizacji trzeba nakładać w niewielkich ilościach, bo zbyt duża ilość pianki, lakieru czy żelu do włosów spowoduje, że nasza fryzura zamiast się trzymać i zachwycać, szybko opadnie. Z tego powodu także należy dokładnie myć i długo, dokładnie spłukiwać włosy, by wypłukać wszystkie pozostałości kosmetyków.

Włosy, szczególnie cienkie, nie lubią ciągłego poprawiania fryzury, bez względu na to, czy robimy to szczotką do włosów czy ręką. Jeśli będziemy je często dotykać, cały wysiłek włożony w modelowanie i układanie pójdzie na marne, bo pasma włosów szybko się przetłuszczą, przyklapią u nasady, a na długości zlepią w strączki. Zatem wszelkie poprawki fryzury lepiej ograniczyć do niezbędnego minimum.

W przypadku włosów cienkich ważna jest też ich umiejętna koloryzacja, która wizualnie będzie dobrze pasować do rodzaju włosów. Nie są tu wskazane wyraźne, cieniutkie pasma w różnych odcieniach, nałożone od samej skóry. Lepiej jest zachować całość włosów w jednolitym kolorze, zbliżonym do naturalnego odcienia naszych włosów, z ewentualnym rozjaśnieniem pasm wokół twarzy.

Wiele osób popełnia jeszcze jeden błąd, a mianowicie nie podcina końcówek, które są zniszczone i nieestetyczne. Tymczasem rozdwojonych włosów nie naprawi żadna odżywka, a takie uszkodzenie szybko przesuwa się w górną część włosa. Najlepiej zatem podcinać pasma regularnie co miesiąc o około jeden centymetr.

Sposoby na puszące się włosy

Choć większość osób zawsze czeka na lato, wiele z nich zapomina o szczególnej ochronie swoich włosów. Niestety, to właśnie szkodliwe działanie promieni słonecznych może w łatwy sposób spowodować puszenie się włosów. Jak z tym walczyć?

1) OLEJOWANIE WŁOSÓW

Oleje sprawiają, że włosy stają się bardziej dociążone, nawilżone, a ponadto wygładzają ich strukturę. Olej najlepiej nakładać na ok. 1 – 2 h przed myciem włosów i pozostawić na ten czas. Dzięki temu lepiej wniknie w strukturę włosa. Później trzeba jednak bardzo dokładnie zmyć go – najlepiej szamponem bez SLES. Po myciu na wilgotne włosy można także nałożyć maleńką kropelkę oleju na same końcówki – dzięki temu można zapobiec ich rozdwajaniu. Olejowanie wymaga jednak systematyczności – jednokrotny zabieg nic nie da, ponieważ odbudowa otoczki tłuszczowej trwa przez pewien okres czasu. Warto jednak pamiętać o tym, iż włosy w prosty sposób można obciążyć, dlatego nie poleca się zbyt częstego wykonywania tego zabiegu.

Sposoby na puszące się włosy2) STOSOWANIE MASEK NATŁUSZCZAJĄCYCH

Mowa tu o maskach, które powinny być nakładane na wilgotne, umyte włosy na co najmniej 20 minut. Kosmetyki te powinny być głównym elementem pielęgnacji suchych włosów – posiadają wiele składników nawilżających, dzięki którym włosy odzyskują swój blask. Jeśli ktoś zauważył, że maska obciąża kosmyki, może ją także stosować przed myciem – jednak nakładając ją na co najmniej 30 minut.

3) ODPOWIEDNIE KOSMETYKI

Wybór kosmetyków ma szczególnie istotne znaczenie przy pielęgnacji włosów suchych. Często jest tak, że to właśnie te kosmetyki powodują nadmierne przesuszenie. Z tego powodu często poleca się zrezygnowanie z mycia włosów szamponem, a jedynie odżywką, która także potrafi sobie poradzić z oczyszczaniem kosmyków. Jeśli jednak ktoś jednak ma bardzo przetłuszczające się włosy, warto by wybrał znaną już powszechnie zasadę mycia OMO – włosy należy najpierw umyć odżywką, później szamponem i na końcu znowu nałożyć odżywkę.