10 sposobów na dbanie o swoje zdrowie zimą

0
Rate this post

Właściwe dbanie o siebie prawdopodobnie sprawi, że poczujesz się świetnie i unikniesz problemów zdrowotnych i zimowych! 

1. Śpij odpowiednią ilość godzin

Sen jest bardzo ważny przez cały rok, ale szczególnie zimą. Krótszy dzień i długie noce, sprawia, że ciało automatycznie “wymaga” więcej snu. Spróbuj iść spać pół godziny wcześniej niż zwykle – 30 dodatkowych minut snu może zdziałać cuda!

2. Idź na spacer

Zimą wydaje się, że ciało i umysł wymagają wręcz przeciwnie – zmęczenie sprawia, że chce się dłużej siedzieć w domu, a nie iść na niskie temperatury. Ale Twoje ciało potrzebuje świeżego powietrza.

3. Uprawiaj sport

To, że na zewnątrz jest zimno, nie oznacza, że nadszedł czas, aby odpocząć od uprawiania sportu. Ćwiczenia pomogą poprawić samopoczucie emocjonalne. Poza tym na wiosnę tej decyzji sobie oczywiście podziękujesz, bo będziesz utrzymywał swoje ciało w dobrej formie i nie będzie trzeba zaczynać wszystkiego od nowa.

3. Uprawiaj sport4. Spotykaj się z przyjaciółmi

Dla Twojego zdrowia psychicznego potrzebne są więzi społeczne. Zadzwoń do dawno nie widzianych przyjaciół lub rodziny, a podczas rozmowy możecie razem pić gorącą herbatę lub kawę.

5. Spożywaj wystarczającą ilość białka

Pomoże to zmniejszyć pragnienie jedzenia słodyczy, które wzrasta w miesiącach zimowych, ponieważ organizm potrzebuje więcej energii, aby utrzymać optymalną temperaturę ciała. Jedz więcej roślin strączkowych, nasion, orzechów, jajka, mięso, zwłaszcza ryby.

6. Jedz jak najwięcej owoców i warzyw

Pomogą uzyskać niezbędne witaminy i energię. Staraj się jeść co najmniej jeden owoc lub warzywo w każdym posiłku.

7. Bierz ciepłe prysznice, które wzmocnią Twoje ciało

Gorący prysznic w zimie wydaje się uwodzicielski, ale umiarkowanie ciepła temperatura wody będzie bardziej miękka na skórze i nie sprawi, że będzie tak sucha.

8. Używaj kremu do opalania

Dla Twojej skóry ochrona przed promieniami UV słońca jest nadal potrzebna zimą. Upewnij się, że twoja twarz zawiera ochronę SPF. Jeśli nie wybierz dodatkową warstwę kremu do opalania.

9. Używaj torebek z herbaty do nawilżania ust

Wieczorem pijąc herbatę nie wyrzucaj torebko. Możesz ją nawilżyć swoje usta. Zawarte w niej składniki pomogą nawilżyć i ukoić suche i spierzchnięte usta.

10. Eksperymentowanie z przyprawami

Mniej soli i więcej przypraw! Różne pikantne przyprawy, takie jak papryka, chili, imbir, pomogą stymulować procesy metaboliczne, a także rozgrzeją ciało od wewnątrz.