10 pytań na temat zgagi

0
Rate this post

Zgaga może czasem zepsuć codzienne życie.

  • Jakie są tego przyczyny ?
  • Jak ich uniknąć ?
  • Jak wygląda leczenie ?

Podsumowując, Medical Library odpowiada na 10 najczęściej zadawanych pytań.

Co to jest zgaga ?

Zgaga lub oparzenia nadbrzusza zależy od uczucia zlokalizowanej kwasowości lub kwasowości w żołądku. Bóle te często pojawiają się po jedzeniu lub w pozycji leżącej. Mogą również wystąpić po spożyciu niektórych kwaśnych lub zbyt tłustych potraw.

Co to jest piroza ?

W przeciwieństwie do zgagi, która ogranicza się do worka żołądkowego, piroza charakteryzuje się rosnącym oparzeniem pochodzącym z żołądka. Odczuciu temu towarzyszą kwaśne wzrosty do przełyku, które czasami mogą dotrzeć do gardła, a nawet ust, pozostawiając uczucie oparzenia kwasem.

Co to jest choroba refluksowa przełyku lub GERD ?

45 % populacji Polski cierpiało na chorobę refluksową przełyku. Ma ona miejsce, gdy część zawartości żołądka przechodzi przez przełyk. Jest uważana za patologię, jeśli zakłócażycie pacjenta lub powoduje uszkodzenie przełyku. Rzeczywiście, ponieważ wydzieliny z żołądka są bardzo kwaśne, mogą powodować prawdziwe oparzenia w przełyku.

Co to jest choroba refluksowa przełyku lub GERDCo to jest przepuklina roztworu przełykowego ?

W normalnych czasach żołądek znajduje się poniżej przepony, mięsień oddechowy oddziela brzuch od klatki piersiowej. Mięsień ten jest Przekłuwany, aby umożliwić przejście przełyku, które łączy usta z żołądkiem. Ale zdarza się, że otwór ten rozszerza się, pozwalając górnej części żołądka podnieść się do poziomu klatki piersiowej : jest to przepuklina rozworu przełykowego.

Jakie są przyczyny zgagi ?

Zgaga może mieć wiele źródeł :

  1. Niektóre leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak na przykład aspiryna, prowadzą do hamowania cyklooksygenazy. Jednak enzym ten kontroluje wydzielanie śluzu i wodorowęglanów, które są głównymi czynnikami ochrony żołądka ;
  2. Oparzenia mogą być również przejawem zaburzeń motorycznych przewodu pokarmowego lub skutkiem GERD.
  3. Kiedy takie oparzenia występują po raz pierwszy i utrzymują się, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem. Tylko on będzie mógł powiedzieć o wszystkim i uspokoić Cię.

Jakie czynniki przyczyniają się do zgagi ?

Niektóre pokarmy mogą przyczyniać się do zgagi, takie jak tłuste potrawy, owoce cytrusowe, napoje gazowane, surowe potrawy, kawa, owoce i pikantne potrawy.

Ponadto zaleca się unikanie obfitych posiłków lub kładzenie się spać zaraz po jedzeniu. Wreszcie, tytoń i alkohol, które stymulują kwaśne wydzielanie z żołądka, powinny być zabronione.

Kiedy należy udać się do lekarza ?

Jeśli oparzenia są tylko epizodyczne, nie trzeba się konsultować. Z drugiej strony, jeśli pogarszają jakość życia pacjenta lub stają się zbyt częste (więcej niż dwa razy w tygodniu), konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem. Inne objawy mogą również zaalarmować pacjenta: oparzenia po 50 roku życia, krwawienie, utrata masy ciała lub utrata apetytu.  Jakie czynniki przyczyniają się do zgagi

Jak leczyć zgagę ?

W przypadku epizodycznych oparzeń wystarczy prosty środek zobojętniający sok żołądkowy, aby skutecznie złagodzić ból. Jeśli utrzymują się, lekarz może rozważyć leczenie przeciw wydzielaniu, takie jak inhibitory pompy protonowej, które blokują wydzieliny żołądkowe powodujące oparzenia.

Jaką dietę preferować przy zgadze ?

Oprócz niektórych kategorii żywności, które mogą nasilać oparzenia: alkohol, tłuste potrawy, kwasy, napoje gazowane, surowa żywność ; nie ma ogólnej zasady, której należy przestrzegać poza rozkładaniem żywności. Ponieważ każda osoba jest wyjątkowa, najlepiej jest preferować produkty, które nie powodują tych oparzeń i empirycznie odrzucać inne. Najczęściej można postawić na chude mięso, ryby, jajka, a także zboża i produkty bogate w błonnik.

Czy zgaga jest niebezpieczna ?

Chociaż irytujące i nieprzyjemne, zgaga nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Ale jeśli staje się zbyt częstą dolegliwością, należy udać się do lekarza, aby wykluczyć inne patologie, takie jak GERD lub wrzód.